Артроз кульшового суглоба – це стан, при якому гладкі ковзаючі поверхні суглоба (суглобовий хрящ) пошкоджуються. Зазвичай це призводить до болю, тугорухомості і зниження амплітуди рухів в суглобі. Найбільш поширений вид артрозу – це деформуючий остеоартроз, який, як правило, розвивається у літніх пацієнтів в результаті зношування хряща. У артрозу кульшового суглоба є ще одна назва – Коксартроз.
У літніх людей такі переломи часто не зростаються і найбільш надійним і безпечним виходом з цієї непростої ситуації є заміна кульшового суглоба, яке дозволяє не просто підняти літню людину на ноги, а врятувати їй життя.
Суглоб може руйнуватися і в результаті запальних захворювань (артритів), таких як ревматоїдний артрит і інших, в тому числі і аутоімунної природи.
Також артроз може виникнути якщо кульшовий суглоб не розвинувся як слід і має неправильну будову (диспластичний коксартроз).
Крім того, існує і посттравматичний артроз кульшового суглоба , який формується в результаті травми (незрощений належним чином перелом в області кульшового суглоба).
Артроз може виникнути в результаті остеонекрозу (асептичного або аваскулярного некрозу) головки стегнової кістки , який характеризується змертвінням частини кісткової тканини головки стегнової кістки.
Під час операції по тотальному (повному) ендопротезуванні кульшового суглоба пошкоджені суглобові поверхні замінюють біосумісними конструкціями, що забезпечують плавний і безболісний рух в суглобі. Наш хірург зробить все можливе, щоб повернути вашому кульшовому суглобу функцію, близьку до початкової. Вам варто обговорити з хірургом, яких результатів можна очікувати в Вашому випадку.
Тотальне ендопротезування кульшового суглоба
Імплантати, що фіксуються всередині стегнової кістки і вертлюгової западини, утворюють новий кулястий суглоб, компоненти якого утримуються в зіткненні завдяки м’язам і навколишнім м’яких тканин. Імплантуються конструкції можуть кріпитися до кістки завдяки цементу або особливій текстурі поверхні імпланту, в яку вростає кісткова тканина.
Операція по заміні кульшового суглоба приносить величезне полегшення хворому і його сім'ї, повертає втрачені фізичні можливості і дійсно продовжує життя.
Саме ця точка зору є провідною в медичному світі на сьогоднішній день. Після ендопротезування суглоба людина перестає бути інвалідом, і повертається до нормального життя та знову може відчути радість руху без болю.
Крім того, пацієнтам з переломом шийки стегнової кістки ендопротезування кульшового суглоба життєво необхідно. Єдиною причиною, по якій ендопротезування кульшового суглоба не проводиться кожному хворому з коксартрозом, є досить висока вартість, самого ендопротеза.
Для того щоб запобігти вивиху ендопротеза і забезпечити нормальне загоєння , необхідно дотримуватися деяких заходів безпеки.
При тотальному ендопротезуванні, тобто заміни кульшового суглоба певна частина стегнової кістки, включаючи головку стегна, видаляється і нова, штучна головка фіксується до основної частини стегнової кістки. Поверхня западини (в якій рухається головка стегнової кістки) готується, щоб сформувати ефективний суглоб з новою головкою (імплантатом).
Багато з існуючих ендопротезів кульшового суглоба кріпляться до кістки за допомогою акрилового цементу. Такий тип ендопротеза називається "цементним". У нашій клініці активно використовується цементний ендопротез Beznoska, Чехія. Ендопротези цементного типу виникли досить давно, і успішно застосовуються в усьому світі.
До переваг цього типу ендопротезів можна віднести відносно низьку вартість самого імпланту, а також великий досвід встановлення ендопротезів кульшового суглоба саме цього типу. Однак, цей тип ендопротеза служить в середньому істотно менше, ніж безцементні аналоги.
Досвід і професіоналізм лікарів нашого відділення дозволяє встановлювати ендопротези кульшового суглоба цього типу, максимально використовувати ресурс імпланта.
Очікуваний термін експлуатації 15 років
Безцементні протези для кульшового суглоба є найбільш популярним типом ендопротезів. Поверхні імплантатів цього типу зовні шорсткі, що стимулює заростання кісткою імпланта. Кістка є живою субстанцією і, при наявності нормального обміну речовин, досить швидко і міцно фіксує частини ендопротеза. До речі, вік і стан пацієнта важливі для вибору між цементним і без цементним типом ендопротеза. У літньому віці, часто, рекомендується саме цементний тип, тому що процеси резорбції (руйнування) кісткової тканини не дозволяють нормально зафіксувати безцементні ендопротези.
Якщо ендопротез фіксується з цементом тільки однією своєю частиною, правильно називати його гібридним протезом. На ринку ендопротезів на даний момент поширені такі пари тертя:
В нас в клініці виконується установка різних безцементних ендопротезів.
Очікуваний термін експлуатації від 20 до 40 років.
Статтю підготував, Василов Валентин Васильович, кандидат медичних наук, магістр медицини.
Телефонуйте 066-418-28-61